Anna kiven kiertää: Kulttuurikuppila Brummi
Tästä on kyse
Tuotteet, palvelut, värit, logot ja sukupolvetkin vaihtuvat, mutta Rauman Energian tärkein lupaus pysyy. “TOIMII.” on kiveen hakattu ja sen myötä laitamme kiven kiertämään. Kivi luovutetaan neljä kertaa vuodessa ihmiselle tai taholle, joka omalta osaltaan nostaa Rauma-fiilistä ja pitää huolta, että kaupunkimme toimii. Rauman Energia valitsee yhdessä kiven saajan kanssa, minne kivi seuraavaksi kiertää.

Brummissa monipuolisesti kulttuuria
Kevään 2026 kiven saaja
Kulttuurikuppila Brummi
Perustelut
Markku Pekosen johdolla Brummi on kymmenessä vuodessa noussut Suomen parhaiden liveklubien joukkoon. Monipuolisen musiikin lisäksi Brummin lavalla esitetään muun muassa paikallista teatteria.

Brummi on nimensä mukainen: kulttuurikuppila, jossa on tarjolla musiikkia ja muuta kulttuuria. Helmi-maaliskuussa esitettiin Jussi Hietikon kirjoittamaa Make Rauma Great Again, joka sai innoituksensa Donald Trumpin Rauman-visiitistä 1990-luvulla.
"Teatteria saisi olla enemmänkin", tuumaa Brummin isäntä Markku Pekonen.
Kevätkauden artistivieraita ovat muun muassa Ellinoora, Egotrippi ja Erja Lyytinen. Pekosen mukaan tarjontaa on runsaasti, sillä Brummi on tosi tykätty keikkapaikka. Silti keikkoja on lähinnä perjantaisin ja lauantaisin.
"Toimimme ilman tukia, asiakkaiden rahoilla. Raumalla on rajallinen määrä keikoilla käyviä ihmisiä. Kotisohva, telkkari ja netti ovat kovimmat kilpailijamme. Olen tyytyväinen siihen, että olemme voineet ottaa tänne vähän marginaalisempaakin musiikkia. Syksyyn on tulossa esimerkiksi konserttiluonteista jatsahtavaa tarjontaa ja industrial-musaa."

Vuosi sitten Pekonen sanoi lehtihaastattelussa, että Brummissa paitsiossa on vain nuorisomusiikki. Nyt keväällä ohjelmistossa on sitäkin genreä. Pekosen mieli muuttui, kun Raumanlinnan Domino-yökerho lopetti.
"Ohjelmatoimistot toivoivat tarjontaa nuorille. Ne myös valitsevat artistit, mun on turha olla siinä välissä. Nuorten suosimassa musassa kierto on nopeaa, kun some nostaa uusia artisteja tapetille. Brummi mahdollistaa nuorten illat", sanoo Pekonen.
Tänä vuonna toukokuussa on vain muutama keikka. Brummin uusi kausi alkaa viimeistään syyskuussa.
"Kesäkuun alussa avataan ovet Rauma Bluesin klubikeikkoja varten. Mielestäni bluesfestarin siirto elokuulta kesän alkuun on fiksu veto."
Se sopii Pekoselle hyvin, sillä hän järjestää Toni Järvisen kanssa elokuussa Auringonlaskun Festivaalin Otanlahdessa. ALFiin on buukattu muun muassa Vesterinen Yhtyeineen, Neljä Ruusua, Samuli Putro ja Saimaa.
Pekosella on edessä työntäyteinen kesä. Hänen toinen firmansa vuokraa kuutta mobiililavaa monenlaisiin kesätapahtumiin. Sama tiimi hoitaa myös äänitekniikan. Brummin keikoilla Pekonen istuu yleensä miksaus pöydän takana.

TOIMII.-kiven aiemmat saajat:
Talven 2025 kiven saaja: Rauman kirjastopalvelut
Syksyn 2025 kiven saaja: Rauman kaupungin nuorten tapahtumat
Kesän 2025 kiven saaja: Rauman Poikasoittokunta
Kevään 2025 kiven saaja: Lukko-säätiö
Talven 2024 kiven saaja: Iirolandia
Syksyn 2024 kiven saaja: Rauman SalBa
Kesän 2024 kiven saaja: Maija Männistö, some-manageri, Winestate
Kevään 2024 kiven saaja: Satu Saarinen, kaupunkikehitysjohtaja, Rauma
Talven 2023 kiven saaja: Iiro Koski, Raum Rome Paris
Syksyn 2023 kiven saaja: Toni Järvinen, Poroholman Rantatalo