Rauman Energian alueella jo yli 100 aurinkosähköjärjestelmää

Rauman alueella voidaan puhua jo merkittävästä aurinkosähkön tuotannosta. Rauman Energia Sähköverkon alueella on jo yli 100 aurinkosähköjärjestelmää. Yksi tuoreimmista ja suurimmista alueen aurinkosähköjärjestelmistä on Rauman K-Citymarketin katolle asennettu aurinkovoimala.

K-ryhmä tiedotti torstaina, että Rauman alueen aurinkovoiman tuotanto lisääntyy merkittävästi, kun K-Citymarket Rauman yli puolen megawatin tehoinen aurinkovoimala käynnistyy joulukuussa. Aurinkovoimala on uusiutuvaan energiaan panostavan K-ryhmän ensimmäinen Satakunnassa.

K-Citymarket Rauman osalta kyseessä on 521 kWp:n aurinkovoimala, jonka 1 680 aurinkopaneelia tuottavat jopa 437 megawattituntia puhdasta aurinkosähköä vuodessa.

Hankkeen toteuttaa Avaimet käteen -palveluna Naps Solar Systems, jolla on kokemusta aurinkosähköjärjestelmien toteutuksista noin 40 vuoden ajalta. Rauman Energia on yksi Naps Solarin omistajista.

K-Citymarket Rauman aurinkovoimalan kanssa suunnilleen samaa kokoluokkaa on Seaside Industry Parkin aurinkovoimala, jonka myös toteutti Naps Solar Systems. Seaside Industry Park ja sitä hallinnoiva Rauman Meriteollisuuskiinteistöt Oy otti askeleen kohti entistä ympäristöystävällisempää toimintatapaa noin vuosi sitten. Hanke toteutettiin yhteistyössä Rauman Energia Oy:n kanssa.

Alla video Seaside Industry Parkin aurinkovoimalahankkeesta.

Ajankohtaista

Rauman Energia -konsernin liikevaihto kasvoi viime vuonna kuusi prosenttia 34,9 miljoonaan euroon, mutta liikevoitto laski 33 prosenttia 4,9 miljoonaan euroon ja tilikauden tulos oli 12,9 miljoonaa euroa tappiollinen.

Rauman Energian kaukolämmön yritys- ja taloyhtiöasiakkaiden on nyt mahdollista hankkia käyttöönsä 100-prosenttisesti vihreää kaukolämpöä.

Viime kuukausina on käyty valtavasti keskustelua energia-alan murroksesta. Asiakkaan näkökulmasta katsottuna muutos on ollut vieläkin pidempikestoista ja suurempaa kuin mistä yleisesti puhutaan.

Kaukolämmön uudet palvelut ovat löytäneet hyvin tiensä raumalaisten asiakkaiden luokse.

Palvelupäällikkö Taru Arponen huolehtii, että uudet sähköliittymät tulevat kytketyksi ajallaan ja asiakkaat saavat vastauksia sähkökysymyksiin.

Poikkeuksellinen energiavuosi, energiansäästötalkoot ja edellisvuotta alhaisempi lämpötila näkyvät selvästi Rauman Energian viime vuoden tilastoissa.

Rauman Energia lanseeraa uuden BioTakuun, joka on suunnattu kaukolämmön yritys- ja taloyhtiöasiakkaille.

Sähköpula tulee, jos sähköä käytetään enemmän kuin sitä tuotetaan tai tuodaan. Tällöin sähkön kulutusta joudutaan rajoittamaan, jotta sähköjärjestelmä ei kaadu.