Kolmen jääkiekkokaukalon kokoinen aurinkovoimala viimeistelyä vaille valmiina

Rauman Energia
Seaside Industry Parkin aurinkovoimala lokakuussa 2018. (Kuvat: Kristiina Kortelainen)

Kuten Rauman Energia on aiemmin tänä vuonna kertonut, Rauman Energia investoi merkittävästi aurinkovoimaan rakennuttamalla Rauman teollisuuspuisto Seaside Industry Parkiin 1800 aurinkopaneelin voimalan alueen suurimman rakennuksen, lohkotehtaan, katolle. Voimala kattaa noin 5000 neliömetrin suuruisen alueen katon pinta-alasta, mikä vastaa kooltaa noin kolmea jääkiekkokaukaloa.

Voimalan rakentaminen alkaa olla loppusuoralla. Ohessa lokakuussa otettuja kuvia, jolloin vielä osa paneeleista oli asentamatta.

Päivitys: lisää kuvia, jotka on otettu sumuisena päivänä 8. marraskuuta 2018:

Ajankohtaista

Päivityksessä mittarit ohjelmoidaan toimittamaan tuntisarjan sijasta 15 minuutin mittaussarjaa.

Rauman Energia -konsernin liikevaihto kasvoi viime vuonna kuusi prosenttia 34,9 miljoonaan euroon, mutta liikevoitto laski 33 prosenttia 4,9 miljoonaan euroon ja tilikauden tulos oli 12,9 miljoonaa euroa tappiollinen.

Rauman Energian kaukolämmön yritys- ja taloyhtiöasiakkaiden on nyt mahdollista hankkia käyttöönsä 100-prosenttisesti vihreää kaukolämpöä.

Viime kuukausina on käyty valtavasti keskustelua energia-alan murroksesta. Asiakkaan näkökulmasta katsottuna muutos on ollut vieläkin pidempikestoista ja suurempaa kuin mistä yleisesti puhutaan.

Kaukolämmön uudet palvelut ovat löytäneet hyvin tiensä raumalaisten asiakkaiden luokse.

Palvelupäällikkö Taru Arponen huolehtii, että uudet sähköliittymät tulevat kytketyksi ajallaan ja asiakkaat saavat vastauksia sähkökysymyksiin.

Poikkeuksellinen energiavuosi, energiansäästötalkoot ja edellisvuotta alhaisempi lämpötila näkyvät selvästi Rauman Energian viime vuoden tilastoissa.

Rauman Energia lanseeraa uuden BioTakuun, joka on suunnattu kaukolämmön yritys- ja taloyhtiöasiakkaille.