Satavakka uusii 110 kV:n johdon Kalanti–Rauma-välillä

Satavakka Oy saneeraa vuonna 1966 rakennetun 36 kilometrin pituisen voimajohdon välillä Kalanti ja Rauman Kairakatu. Voimajohtosaneerauksen suunnittelu aloitettiin keväällä 2018 ja urakoitsijaksi on valittu TLT Building Oy.

Voimajohtosaneerauksen varsinainen toteutus aloitetaan johtokadun raivauksilla marras- ja joulukuun aikana. Maanomistajille on lähtenyt asiasta erillinen kirje. Hankkeen ympäristöselvitys on toteutettu ja hankkeella ei ole merkittäviä ympäristövaikutuksia, kun johto uusitaan nykyiselle johtoreitille.

Voimajohtosaneerauksen syitä ovat muun muassa puupylväiden teknisen pitoajan täyttyminen. Uudet pylväät ovat teräsrakenteisia ja johto saneerataan nykyiselle johtokadulle kesään 2022 mennessä. Uusi voimajohto mahdollistaa muun muassa uuden hajautetun energiantuotannon liittämisen sähköverkkoon. Kalanti–Kairakatu-voimajohto on kriittinen yhteys alueen sähkönjakelun kannalta ja investointi on merkittävä panostus sähköverkon parantamiseen.

Satavakka Oy on alueellinen sähköverkkoyhtiö, joka vastaa suurjännitteisestä jakeluverkkotoiminnasta (110 kV) Rauman, Laitilan, Pyhärannan ja Uudenkaupungin alueella. Satavakka siirtää sähköä Fingridin kantaverkosta ja voimalaitoksilta jakeluverkkoyhtiöille ja asiakkaille. Satavakka omistaa 85 kilometriä 110 kV:n johtoa. Satavakan omistajat ovat Rauman Energia Oy ja Vakka-Suomen Voima Oy.

Ajankohtaista

Rauman Energia -konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli 36,4 miljoonaa euroa, josta liikevoittoa kertyi 4,4 miljoonaa euroa. Tilikauden voitto oli 2,4 miljoonaa euroa.

Rauman Energia Sähköverkko järjesti talvella koulutuspäivän, jossa harjoiteltiin puiden poistamista sähkölinjoilta. Koulutukseen osallistui reilut parikymmentä henkilöä, oman väen lisäksi Vertekin asentajia.

Asiakkuus- ja kehityspäällikkö Sami Seikolan työssä korostuu asiakaskokemuksen ylläpitäminen monella eri tavalla. Päällimmäisenä tehtävänä on varmistaa, että asiakkaat saavat erinomaista palvelua.

Lukko-säätiön avustukset mahdollistavat monen lapsen ja nuoren urheiluharrastuksen jatkamisen. Säätiö antoi 450 000 euroa uuteen jääpuistoon, joka innostaa iloiseen liikuntaan.

Ei sentään aivan viimeinen, mutta ei niitä ilmajohtoja enää juurikaan Raumalla näe. Peräti 98 prosenttia Rauman Energia Sähköverkon asiakkaista on säävarman sähköverkon piirissä.

Meillä on hahmotelmat tulevaisuuden verkosta kymmenisen vuotta eteenpäin. Tällä hetkellä pohdinnassa on miten pohjoisen saariston 20 kilovoltin ilmajohtoverkko tulevaisuudessa saneerataan.

Viestissä pyydetään varmistamaan, ettei kohteessa ole päällä sähkölaitteita, jotka voisivat aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun vaaran. Sähköt kytketään käyttöpaikalle, kun asiakas on varmistanut turvallisuuden ja vastannut viestiin ohjeen mukaan.

Tarjoamme sinulle vakituisen työsuhteen mukavassa ja joustavassa työyhteisössä, mielenkiintoiset työtehtävät, joiden kehittämiseen pystyt itse omalla motivaatiollasi vaikuttamaan.