Rauman Energian vuosi 2016: vähän vikoja ja paljon vihreyttä

Rauman Energia, käyttökeskus
Käyttö- ja kunnossapitoinsinööri Taru Telén ja käyttö- ja kunnossapitopäällikkö Ville Liukas voivat tyytyväisinä todeta, että Rauman Energian sähköverkossa oli viime vuonna ennätysvähän vikoja.

Kylmät talvisäät nostivat Rauman Energian sähköverkossa viime vuonna siirretyn energiamäärän 286 GWh:iin. Lähes seitsemän prosentin kasvu edellisvuoteen verrattuna selittyy kylmien talvikuukausien aiheuttamasta lämmitystarpeen lisääntymisestä sekä teollisuuden lisääntyneestä sähkönkäytöstä.

Myös kaukolämmön myynti kasvoi reippaasti. Kasvua kirjattiin 10,4 prosenttia ja myyntimäärä oli 265 GWh. Lämmöntarveluku oli 3807, joka on peräti 14,5 prosenttia edellisvuotta korkeampi. Se on silti selvästi pienempi kuin budjetoinnin perusteena oleva normaalivuoden lämmöntarveluku 4138.

Viime vuonna 40 vuotta täyttänyt Rauman Energian kaukolämpö on erittäin ympäristöystävällinen lämmitysmuoto Raumalla. Yli 99 prosenttia lämmöstä tuli Rauman Biovoiman voimalaitokselta.

-Rauman kaukolämpö on pitänyt hyvin pintansa kiristyvässä kilpailutilanteessa. Kaukolämpömme on valtakunnallisesti vihreimmästä ja edullisimmasta päästä. Myös toimitusvarmuus on huippuluokkaa, kaukolämpöjohtaja Jouni Kartano toteaa tyytyväisenä.

Kaukolämpö- ja sähköverkkoon mittavia investointeja

Rauman Energia investoi viime vuonna kaukolämpöverkkoon 2,75 miljoonaa euroa. Kappelinluhdan matalalämpöalueen saneerausprojekti jatkui jo neljättä kesää. Saneerausprojekti saadaan päätökseen kesän 2017 jälkeen. Noin 1,3 miljoonaa euroa maksaneen siirtolinjan rakentaminen Lakarin logistiikka- ja yritysalueelle saatiin päätökseen lokakuussa 2016, jolloin aloitettiin lämmöntoimitus alueelle runkoverkon kautta.

Sähköverkon investoinnit olivat viime vuonna 3,5 miljoonaa euroa. Säävarman sähköverkon rakentaminen jatkui suunnitelmien mukaan, joten maakaapelin osuus Rauman Energian jakeluverkosta on nyt 72,5 prosenttia. Maakaapelia asennettiin viime vuonna 54 kilometriä ja samalla purettiin ilmajohtoja 14 kilometriä.

Rauman Energian sähköverkossa oli viime vuonna vikoja ennätyksellisen vähän. Asiakkaan keskimääräinen keskeytysaika oli 12 minuuttia. Hintatasoltaan Rauman Energian sähkönsiirto kuuluu koko maan edullisimpaan neljännekseen.

Tuotantoinvestoinneissa päästötöntä energiaa

Rauman Energian tuotanto-osuudet tuottivat viime vuonna sähköä 107 GWh:a, josta tuuli- ja vesivoiman osuus oli 9,1 GWh:a

Tuuli- ja vesivoiman osuus on selvästi kasvussa. Santavuoren tuulivoimala Ilmajoella valmistui viime vuonna ja Metsälän tuulivoimapuisto Kristiinankaupungissa valmistuu vuoden 2017 aikana.

-Tämän jälkeen tuuli- ja vesivoimatuotantomme osuus koko verkkoalueen sähkönsiirrosta nousee noin seitsemään prosenttiin. Lisäksi Fennovoima ja OL3 etenevät suunnitelman mukaisesti, Rauman Energian toimitusjohtaja Marko Haapala sanoo.

Rauman Energia aloitti aurinkopaneelien myynnin viime vuonna, ja kokemusten mukaan kuluttajien kiinnostus aurinkosähköä kohtaan on kasvanut merkittävästi. Asiakkaiden omia aurinkovoimaloita liitettiin viime vuonna sähköverkkoon seitsemän kappaletta.

Ajankohtaista

Rauman Energia Oy laajentaa Sukkela-valokuitunsa saatavuutta Haapasaaressa Otanmaantien ja Sokertopantien alueilla kesän 2023 aikana.

Päivityksessä mittarit ohjelmoidaan toimittamaan tuntisarjan sijasta 15 minuutin mittaussarjaa.

Rauman Energia -konsernin liikevaihto kasvoi viime vuonna kuusi prosenttia 34,9 miljoonaan euroon, mutta liikevoitto laski 33 prosenttia 4,9 miljoonaan euroon ja tilikauden tulos oli 12,9 miljoonaa euroa tappiollinen.

Rauman Energian kaukolämmön yritys- ja taloyhtiöasiakkaiden on nyt mahdollista hankkia käyttöönsä 100-prosenttisesti vihreää kaukolämpöä.

Viime kuukausina on käyty valtavasti keskustelua energia-alan murroksesta. Asiakkaan näkökulmasta katsottuna muutos on ollut vieläkin pidempikestoista ja suurempaa kuin mistä yleisesti puhutaan.

Kaukolämmön uudet palvelut ovat löytäneet hyvin tiensä raumalaisten asiakkaiden luokse.

Palvelupäällikkö Taru Arponen huolehtii, että uudet sähköliittymät tulevat kytketyksi ajallaan ja asiakkaat saavat vastauksia sähkökysymyksiin.

Poikkeuksellinen energiavuosi, energiansäästötalkoot ja edellisvuotta alhaisempi lämpötila näkyvät selvästi Rauman Energian viime vuoden tilastoissa.