Kaukolämpö huoleton valinta talvipakkasilla

"Viime vuonna julkaistussa artikkelissa Rauman kaukolämmön tarinaa sanottiin ”tylsäksi”. Viime vuosina monista kaupungeista on saatu uutisia investoinneista, joilla fossiilisten energialähteiden käyttö vähenee. Raumalla sen sijaan edullista, luotettavaa ja vihreää kaukolämpöä on tuotettu kaupunkilaisille jo vuosikymmenien ajan.

Raumalla on tehty viisaita päätöksiä. Vuonna 1996 valmistui UPM:n ja Rauman Energian yhteinen voimalaitos. Se oli suuri ilmastoteko, sillä kivihiili vaihtui pääosin biopolttoaineisiin. Vuonna 2006 perustettiin Rauman Biovoima, jonka osakkaaksi Rauman Energia tuli.

Alkuvuoden kovilla pakkasilla konkretisoituivat jälleen kerran kaukolämmön vahvuudet eli toimitusvarmuus, huolettomuus ja edullisuus. Rauman Biovoiman ansiosta asiakkaiden kodit ja kiinteistöt pysyivät lämpiminä. Ja hintakin kohtuullisena – sikses, sillä pitkä pakkasjakso väistämättä lisää lämmityskustannuksia. Yhteistuotantolaitoksilla on myös merkittävä rooli sähkömarkkinoiden vakauttajana. Rauman Biovoimassa on tuotettu lämmön lisäksi sähköä Suomen sähkömarkkinoille.

Rauman kaukolämmöstä 82 prosenttia tuotettiin viime vuonna uusiutuvilla polttoaineilla. Uusiutuvien osuus nousee ensi syksynä vielä korkeammaksi, kun raumalaisten talojen lämmityksessä voidaan hyödyntää myös sellutehtaan ylijäämälämpöä. Sellutehtaalta saatava lisäkapasiteetti hajauttaa lämmöntuotantoa sekä alentaa tuotantokustannuksia ja päästöjä.

Tehtaan hukkalämmön hyödyntäminen edellyttää uuden kaukolämmön runkoverkon ja siirrinaseman rakentamista sellutehtaalle. Tavoitteena on töiden valmistuminen ennen ensi talvea.

Jatkamme selvityksiä 2030-luvun kaukolämpötuotannon vaihtoehdoista, joita on onneksi useita. Selvää on, että uutta polttavaa laitosta emme rakenna. Kokonaisuuden yhden palasen, sähkökattilan, investointi voi toteutua ensi vuonna. Koko ajan haemme mallia ja arvioimme kannattavuutta hukkalämmön ostolle. Hukkalämpöä on lähivuosina mahdollisesti saatavissa Lakarin datakeskuksesta ja sataman isoista vihreän siirtymän tuotantolaitoksista.

Yleinen mielikuva saattaa olla, että hukkalämpö olisi ilmaista, mutta todellisuudessa esimerkiksi lämpimän ilman muuttaminen kaukolämpöön soveltuvaksi kuumaksi vedeksi vaatii aika suuria investointeja.

Asiakas voi ottaa lungisti. Raumalla on toimitusvarmaa, edullista ja vihreää kaukolämpöä saatavilla myös seuraavalla vuosikymmenellä. Tänä vuonna raumalainen kaukolämpö täyttää jo 50 vuotta."

Jouni Kartano
Kaukolämpöjohtaja

#Toimii.

Rauman Energian kaukolämpöjohtaja Jouni Kartano

Ajankohtaista

Rauman kaukolämmöstä 82 prosenttia tuotettiin viime vuonna uusiutuvilla polttoaineilla. Uusiutuvien osuus nousee ensi syksynä vielä korkeammaksi, kun raumalaisten talojen lämmityksessä voidaan hyödyntää myös sellutehtaan ylijäämälämpöä.

Markku Pekosen johdolla Brummi on kymmenessä vuodessa noussut Suomen parhaiden liveklubien joukkoon. Monipuolisen musiikin lisäksi Brummin lavalla esitetään muun muassa paikallista teatteria.

Juhlavuosi oli merkittävä monella tapaa, ja se muistutti, että energia on Raumalla enemmän kuin pelkkää sähköä ja lämpöä.

Elinvoimakeskus tarjoaa avustusta öljylämmityksestä luopumiseen. Avustuksen hakuaika päättyy 25.5.2026.

Rauman Energialle kaukolämpöä ja sähköä tuottavan laitoksen modernisointiprojekti valmistuu tämän vuoden loppuun mennessä.

Raumalaiset ovat nauttineet edullisesta ja luotettavasta kaukolämmöstä jo 50 vuoden ajan.

Asiakkaat kokevat Rauman Energian palvelun toimivan arjessa entistä sujuvammin viime vuonna – ja tämä näkyy myös tuoreissa tutkimustuloksissa.

Raumalaiset ovat nauttineet edullisesta, luotettavasta ja vihreästä kaukolämmöstä jo vuosikymmeniä. Nyt Rauman Energia ottaa seuraavia askeleita menestystarinan jatkon varmistamiseksi.