Sähköverkko selvisi myrskystä pääosin lyhyillä katkoilla

Perjantainen hirmumyrsky aiheutti runsaasti sähkökatkoja lounaisrannikolla, mutta Rauman Energia Sähköverkko selvisi myräkästä olosuhteisiin nähden hyvin.

Sähköverkko selvisi pääosin lyhyillä katkoilla muuten, mutta saaristossa sähkökatkot ovat venyneet pidemmiksi, koska tuhoja ei ole myrskyn takia päästy välittömästi korjaamaan. Saariston lisäksi muutamia yksittäisiä alueita on vielä ilman sähköä esimerkiksi linjoille kaatuneiden puiden takia.

Rauman Energia Sähköverkon osalta tilanne on hyvin hallinnassa ja saaristonkin osalta korjaustöitä ollaan aloittamassa.

Pitkään jatkunut maakaapelointi parantaa toimitusvarmuutta perjantain kaltaisissa myrskytilanteissa.

Rauman Energia Sähköverkon verkkoalueella oli enimmillään sähköttä 449 taloutta. Aamulla sähköttä oli vielä saariston 170 asiakasta.

Ohessa muutamia kuvia Rauman Energia Sähköverkon alueelta.

Ajankohtaista

Asiakkuus- ja kehityspäällikkö Sami Seikolan työssä korostuu asiakaskokemuksen ylläpitäminen monella eri tavalla. Päällimmäisenä tehtävänä on varmistaa, että asiakkaat saavat erinomaista palvelua.

Lukko-säätiön avustukset mahdollistavat monen lapsen ja nuoren urheiluharrastuksen jatkamisen. Säätiö antoi 450 000 euroa uuteen jääpuistoon, joka innostaa iloiseen liikuntaan.

Ei sentään aivan viimeinen, mutta ei niitä ilmajohtoja enää juurikaan Raumalla näe. Peräti 98 prosenttia Rauman Energia Sähköverkon asiakkaista on säävarman sähköverkon piirissä.

Meillä on hahmotelmat tulevaisuuden verkosta kymmenisen vuotta eteenpäin. Tällä hetkellä pohdinnassa on miten pohjoisen saariston 20 kilovoltin ilmajohtoverkko tulevaisuudessa saneerataan.

Viestissä pyydetään varmistamaan, ettei kohteessa ole päällä sähkölaitteita, jotka voisivat aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun vaaran. Sähköt kytketään käyttöpaikalle, kun asiakas on varmistanut turvallisuuden ja vastannut viestiin ohjeen mukaan.

Tarjoamme sinulle vakituisen työsuhteen mukavassa ja joustavassa työyhteisössä, mielenkiintoiset työtehtävät, joiden kehittämiseen pystyt itse omalla motivaatiollasi vaikuttamaan.

Jakeluverkossamme oli lyhyt vikakeskeytys torstaina kello 9:38. Vika paikallistettiin Pitkäjärven sähköasemalle ja vika koski noin 2500 asiak…

Kesäkuussa 2025 Rauman Energia Sähköverkon asiakkaiden sähkönkulutuksen mittaus siirtyy aiemmasta 60 minuutista 15 minuutin tarkkuuteen. Olemme koonneet artikkeliin useimmin kysyttyjä kysymyksiä aiheesta.