Rauman Energia rakentaa säävarmaa sähköverkkoa Kaaron alueella

Rauman Energia saneeraa Kaaron alueen sähköverkon tämän ja ensi vuoden aikana. Saneeraus toteutetaan maakaapeloimalla. Samalla vanhat ja huonokuntoiset pylväät sekä ilmajohdot puretaan. Rauman kaupunki uusii samalla kaivureiteillä olevat katuvalaisimet.

Työt alkavat huhtikuun alkupuolella ja kaivuita tehdään keväästä myöhään syksyyn. Kaivutyöt keskeytyvät talven ajaksi ja jatkuvat taas keväällä 2018. Töiden on tarkoitus olla kokonaisuudessaan valmiit lokakuussa 2018. Kadut ovat ahtaita ja liikkuminen alueella tulee olemaan hankalampaa kuin normaalisti.

Rauman Energia on viime vuosina tehnyt merkittäviä investointeja säävarmaan sähköverkkoon. Vuoteen 2020 mennessä Rauman Energian suunnitelmissa on investoida noin kolme miljoonaa euroa joka vuosi, jonka jälkeen maakaapelin osuus koko Rauman Energian jakeluverkosta on 80 prosenttia. Asemakaava-alue on tällöin lähes kokonaan maakaapeloitu.

Kartta alueesta

Ajankohtaista

Virheellinen häiriöilmoitus sähkökatkosta to 26.6. Rauman Energia Sähköverkon asiakkaille lähti torstaina 26.6. klo 14 jälkeen virheellinen…

Raumalaiset ovat nauttineet edullisesta, luotettavasta ja vihreästä kaukolämmöstä jo vuosikymmeniä. Nyt Rauman Energia valmistautuu ottamaan seuraavat askeleet menestystarinan jatkon varmistamiseksi.

"Kaukolämpöliittymien kysyntä on ollut 2020-luvulla poikkeuksellisen korkealla. Kasvaneen suosion syitä ovat olleet tuet ja avustukset öljylämmityksestä luopumiseen sekä kaukolämmön edullisuus ja huolettomuus."

Rauman Energia suorittaa kaukolämpömittareiden laaduntarkastuksia 16.6.2025 alkaen Kappelinluhdan alueella.

Toimitusjohtaja Marko Haapalan työnkuva on monipuolinen niin Rauman Energian kuin osakkuusyhtiöiden taustalla työskentelyn vuoksi. Verkostoituminen alan tapahtumissa on tärkeä osa työtä.

Rauman Poikasoittokunta on toiminut vuodesta 1949. RPS on tarjonnut hyvän harrastuksen valtavalle määrälle poikia ja tyttöjä sekä tuottanut iloa ja näkyvyyttä Raumalle.

1+2=5 – Enemmän kuin sähköä. Meillä Raumalla sähkö ei ole pelkkää sähköä eikä lämpö vain lämpöä. Ne ovat energiaa ja elämyksiä ihan kaikkeen ja kaikille.

Rauman Energia täyttää 1. syyskuuta kunnioitettavat 125 vuotta. Merkkipaalua juhlitaan muun muassa Auringonlaskun Festivaalin merkeissä elokuun lopussa.