Raumallakin varauduttu Sähköliiton työtaistelutoimiin

Rauman Energia Sähköverkko Oy ja Vakka-Suomen Voima ovat varautuneet Sähköliiton työtaistelutoimiin 1. - 8.11.2017. Sähköliiton työtaistelutoimet vaikuttavat yhtiöiden sähköasentajien ylitöihin ja varallaoloon. Päivystys hoidetaan toimihenkilöiden toimesta ja vikapuheluihin vastataan normaalisti eli ympärivuorokautisesti. Viikon kestävään tilanteeseen on varauduttu ylimääräisillä resurssivarauksilla eikä sillä pitäisi olla merkitystä sähkönjakelun toimitukseen verkkoalueellamme.

Ajankohtaista

Asunto Oy Rauman Telefoon 1 on hyvä esimerkki taloyhtiöstä, jossa Lungi tuo säästöä ja parempaa asumismukavuutta.

Rauman Energia Sähköverkon asiakkaille lähti torstaina 26.6. klo 14 jälkeen virheellinen tekstiviesti sähkönjakelun keskeytyksestä. Viesti oli aiheeton ja johtui verkkotietojärjestelmän virheestä.

Raumalaiset ovat nauttineet edullisesta, luotettavasta ja vihreästä kaukolämmöstä jo vuosikymmeniä. Nyt Rauman Energia valmistautuu ottamaan seuraavat askeleet menestystarinan jatkon varmistamiseksi.

"Kaukolämpöliittymien kysyntä on ollut 2020-luvulla poikkeuksellisen korkealla. Kasvaneen suosion syitä ovat olleet tuet ja avustukset öljylämmityksestä luopumiseen sekä kaukolämmön edullisuus ja huolettomuus."

Rauman Energia suorittaa kaukolämpömittareiden laaduntarkastuksia 16.6.2025 alkaen Kappelinluhdan alueella.

Toimitusjohtaja Marko Haapalan työnkuva on monipuolinen niin Rauman Energian kuin osakkuusyhtiöiden taustalla työskentelyn vuoksi. Verkostoituminen alan tapahtumissa on tärkeä osa työtä.

Rauman Poikasoittokunta on toiminut vuodesta 1949. RPS on tarjonnut hyvän harrastuksen valtavalle määrälle poikia ja tyttöjä sekä tuottanut iloa ja näkyvyyttä Raumalle.

1+2=5 – Enemmän kuin sähköä. Meillä Raumalla sähkö ei ole pelkkää sähköä eikä lämpö vain lämpöä. Ne ovat energiaa ja elämyksiä ihan kaikkeen ja kaikille.