Lakarin sähköaseman rakentaminen etenee suunnitellusti

Lakarin sähköasema
Tähän rakentuu Lakarin sähköasema.

Rauman Energian uuden sähköaseman rakentaminen etenee suunnitelmien mukaan. Niin sanottu "peruskivi" saatiin muurattua viikolla 7, ja seuraavaksi alkavat varsinaisen kytkinkentän rakennustyöt ja asemarakennuksen seinäelementtien nostot.

Sähköaseman on määrä olla valmis kesäkuun lopussa 2017.

Sähköasemaan liittyy myös asemalta lähtevät mittavat 20kV kaapeloinnit mm. HKScanille ja Lakarin teollisuusalueelle. Ensivaiheessa asemalta kaapeloidaan kaikkiaan 6 kpl 20kV kaapeleita kohti Lakaria ja Äyhöntietä. Uusi sähköasema ja kaapeloinnit parantavat merkittävästi alueen sähkönjakelun toimitusvarmuutta.

Ajankohtaista

Kaukolämpöverkon vian korjaamisesta johtuen jouduimme keskeyttämään kaukolämmön jakelun tiistaina 16.6.2026 klo 8:30 alkaen. Katko kosketti k…

Rauman Energia on ostanut lisää osuuksia sähköntuotannosta Suomessa ja Pohjoismaissa, kun Kokemäen Sähkö Oy myi sähköntuotanto-osuutensa Rauman Energia Oy:lle. Vappuaattona toteutunut kauppa parantaa yhtiön omavaraisuutta ja lisää päästötöntä sähköntuotantoa. Mutta mitä tämä tarkoittaa käytännössä – ja miksi sähköntuotantoa on myös kaukana Raumalta?

Rauman Energia on vahvistanut saariston sähköverkkoa uudella maa- ja merikaapeliyhteydellä. Työn myötä alueelle muodostuu rengasverkkoyhteys, joka parantaa sähkönjakelun toimintavarmuutta ja vähentää myrskyille alttiita ilmalinjoja.

Aurinkopaneelit katolla, sähköauto pihassa ja lämmitys lämpöpumpulla – monipuolinen sähkönkäyttö on arkea yhä useammassa kodissa. Huovilaisten kotona sähkönkäyttöä hallitaan kuormanohjauksella, joka pitää kulutuksen ja kustannukset kurissa. Se on hyvä esimerkki siitä, miten sähköä voidaan käyttää entistä fiksummin oikeilla ratkaisuilla ja asiantuntevalla tuella.

Sähköverkon kehittäminen näkyy arjessa ennen kaikkea toimintavarmuutena, mutta sillä on vaikutuksia myös ympäröivään luontoon.

Kaivutöitä suunnitellessa kannattaa aina tarkistaa, onko alueella sähkö-, puhelin- tai datakaapeleita tai kaukolämpöputkia. Kun tämän selvittää etukäteen, välttää työtapaturmat sekä kaapeli tai putkirikkojen aiheuttamat vahingot. 

Tuotteet, palvelut, värit, logot ja sukupolvetkin vaihtuvat, mutta Rauman Energian tärkein lupaus pysyy. “TOIMII.” on kiveen hakattu ja sen myötä laitamme kiven kiertämään. Kivi luovutetaan neljä kertaa vuodessa ihmiselle tai taholle, joka omalta osaltaan nostaa Rauma-fiilistä ja pitää huolta, että kaupunkimme toimii. Rauman Energia valitsee yhdessä kiven saajan kanssa, minne kivi seuraavaksi kiertää.

Rauman Energia ottaa käyttöön Energiateollisuus ry:n suosittelemat uudet kaukolämmön yleiset sopimusehdot 1. kesäkuuta 2026.