Kendallin pomo: "Öljyä kannattaa käyttää muuhun kuin lämpöenergian tuottamiseen"

Meli Valo, Kendall
Meli Valo johtaa 40-vuotiasta perheyritystä, joka vaihtoi öljylämmityksen Rauman Energian kaukolämpöön ja hankki Lännen Omavoimalta aurinkopaneelit. (Kuva: Elmeri Elo)

Raumalainen perheyritys Oy Kendall Ab vietti viime vuonna 40-vuotisjuhliaan. Juhlavuoteen kuului kovan työnteon, riemukkaiden juhlallisuuksien ja uuden iskulauseen lisäksi energiaremontti.

–Öljykattilamme oli vanha ja tuli aika pohtia seuraavaa ratkaisua. Kaukolämmön helppous ja kustannukset pitkällä aikavälillä helpottivat päätöstä. Kaiken lisäksi Rauman Energian kaukolämpö oli jo valmiiksi lähellä, joten se oli helposti otettavissa käyttöön, Kendallin toimitusjohtaja Meli Valo luettelee ja jatkaa:

–Raumalainen kaukolämpö on tunnetusti myös hyvin ympäristöystävällistä, joten sekin vaikutti päätökseemme.

Meli Valo viittaa Rauman Energian kaukolämmön tuotantotapaan: lämpö tuotetaan Rauman Biovoimassa, jossa yli 90 prosenttia energiasta tuotetaan biopolttoaineilla.

–Kuten hyvin tiedämme, öljyä kannattaa käyttää ihan johonkin muuhun kuin lämpöenergian tuottamiseen, voiteluaineisiin erikoistuneen Kendallin pomo huomauttaa.

Kendall
(Kuva: Elmeri Elo)

Korkealle arvostettujen Kendall-voiteluaineiden perusöljy pumpataan parhaiden raaka-aineiden lähteillä Yhdysvalloissa. Laatutuotetta ovat tottuneet käyttämään urakoitsijat, kuljetusliikkeet, teollisuus, autokorjaamot, kilpa-autoilijat ja sadat jälleenmyyjät ympäri Suomea.

–Juhlavuoden kunniaksi lanseerattu uusi sloganimme on Jos kone saisi valita. Se tiivistää erinomaisesti sen, mistä Kendallissa on kyse. Kendall on laatutuote, johon voi aina luottaa. Joka haluaa koneelleen parasta, tietää mitä valita, Meli Valo tiivistää.

Kendallin energiaremontti ei lopulta jäänyt vain kaukolämpöinvestointiin. Oy Kendall Ab:n katolle asennettiin viime keväänä Lännen Omavoiman aurinkopaneelit, joiden tuottoa Vilkuntiellä on seurattu suurella mielenkiinnolla.

–Sen lisäksi, että mietimme omia ympäristöasioitamme, samalla lainsäädäntö pitää huolen siitä, että meidänkin tuotteillemme tulee uudenlaisia vaatimuksia. Moottoriöljyiltä vaaditaan myös vähäpäästöisyyttä ja sopivuutta taloudelliseen ajoon. Laatuvaatimukset kovenevat koko ajan ja me haluamme olla pysyvästi tuotekehityksen kärjessä.

Meli Valo, Kendall
(Kuva: Elmeri Elo)

Ajankohtaista

Rauman Energia Oy laajentaa Sukkela-valokuitunsa saatavuutta Haapasaaressa Otanmaantien ja Sokertopantien alueilla kesän 2023 aikana.

Päivityksessä mittarit ohjelmoidaan toimittamaan tuntisarjan sijasta 15 minuutin mittaussarjaa.

Rauman Energia -konsernin liikevaihto kasvoi viime vuonna kuusi prosenttia 34,9 miljoonaan euroon, mutta liikevoitto laski 33 prosenttia 4,9 miljoonaan euroon ja tilikauden tulos oli 12,9 miljoonaa euroa tappiollinen.

Rauman Energian kaukolämmön yritys- ja taloyhtiöasiakkaiden on nyt mahdollista hankkia käyttöönsä 100-prosenttisesti vihreää kaukolämpöä.

Viime kuukausina on käyty valtavasti keskustelua energia-alan murroksesta. Asiakkaan näkökulmasta katsottuna muutos on ollut vieläkin pidempikestoista ja suurempaa kuin mistä yleisesti puhutaan.

Kaukolämmön uudet palvelut ovat löytäneet hyvin tiensä raumalaisten asiakkaiden luokse.

Palvelupäällikkö Taru Arponen huolehtii, että uudet sähköliittymät tulevat kytketyksi ajallaan ja asiakkaat saavat vastauksia sähkökysymyksiin.

Poikkeuksellinen energiavuosi, energiansäästötalkoot ja edellisvuotta alhaisempi lämpötila näkyvät selvästi Rauman Energian viime vuoden tilastoissa.