Kaukolämpöverkko mallikkaassa kunnossa

"Kaukolämpöliittymien kysyntä on ollut 2020-luvulla poikkeuksellisen korkealla. Kasvaneen suosion syitä ovat olleet tuet ja avustukset öljylämmityksestä luopumiseen sekä kaukolämmön edullisuus ja huolettomuus. Myös sähkön hinnan raju heilahtelu on houkutellut uusia asiakkaita kaukolämpöön.

Uusia liittymiä on rakennettu parhaina vuosina likemmäs sata. Lähivuosina rakentamistahdin odotetaan hieman hiipuvan, koska edellä mainitut avustukset loppuvat. Tänä vuonna uusia liittymiä rakennellaan Raumalla kolmisenkymmentä.

Kun kaukolämmön laajentamista suunnitellaan alueille, joissa ei vielä verkkoa ole, lähdetään liikkeelle liittymishalukkuuskyselyillä. Näin toimittiin esimerkiksi Pidesluodossa, jonne uutta kaukolämpöverkkoa rakennetaan tänä vuonna. Nyrkkisäännön mukaan uusia asiakkaita pitäisi olla kaksi sadan metrin runkolinjaa kohti. Pidesluodossa liittyjiä löytyi tarpeeksi.

Teollisuusalueet on myös määritelty kannattaviksi investointikohteiksi. Näemme, että vaikkei heti saataisi uusia asiakkaita, niin ajan kanssa kaukolämpöön liittyjiä kuitenkin ilmaantuu. Tälle vuodelle on suunniteltu kaukolämmön vetäminen Olkitielle.

Mittavampi peruskunnostusprojekti saatiin valmiiksi 2010-luvulla. Silloin vaihdettiin melkein kaikki vanhalla tekniikalla toteutetut kaukolämpöputket uusiin suojaputkirakenteellisiin. Suuren urakan ansiosta verkkomme on erittäin mallikkaassa kunnossa. Jatkamme suunnitelmallista perusparannusta, jotta Rauma pysyy tässäkin asiassa valtakunnan kärkiryhmässä.

Kaukolämmön uusien tuotantomallien toteutus tulee lähes poikkeuksetta muuttamaan kaukolämpöverkon rakennetta. Esimerkiksi uudet siirtolinjat hukkalämpöä tuottavista kohteista tulevat olemaan merkittäviä rakennushankkeita Rauman Energialle. 

Muutostarpeita verkostoon aiheuttaa myös se, että kaukolämmön menoveden lämpötilaa pyritään tulevaisuudessa madaltamaan. Suunnittelupöydällä on monenlaisia visioita tulevaisuuden kaukolämpöjärjestelmästä, mikä pitää työn mielekkäänä ja välillä myös kiireisenä."

Eetu Järvenpää
Rakennuttamispäällikkö

#Toimii.

Ajankohtaista

Rauman kaukolämmöstä 82 prosenttia tuotettiin viime vuonna uusiutuvilla polttoaineilla. Uusiutuvien osuus nousee ensi syksynä vielä korkeammaksi, kun raumalaisten talojen lämmityksessä voidaan hyödyntää myös sellutehtaan ylijäämälämpöä.

Markku Pekosen johdolla Brummi on kymmenessä vuodessa noussut Suomen parhaiden liveklubien joukkoon. Monipuolisen musiikin lisäksi Brummin lavalla esitetään muun muassa paikallista teatteria.

Palovaroittimet siirtyvät taloyhtiöiden vastuulle 1.1.2026. Rauman Energia ja Rauman Asunnot ovat tehneet onnistunutta yhteistyötä jo aiemmin ja nyt löydettiin yhteinen sävel pilotoida älypalovaroittimia kaupungin vuokra-asunnoissa.

Juhlavuosi oli merkittävä monella tapaa, ja se muistutti, että energia on Raumalla enemmän kuin pelkkää sähköä ja lämpöä.

Elinvoimakeskus tarjoaa avustusta öljylämmityksestä luopumiseen. Avustuksen hakuaika päättyy 25.5.2026.

Rauman Energialle kaukolämpöä ja sähköä tuottavan laitoksen modernisointiprojekti valmistuu tämän vuoden loppuun mennessä.

Raumalaiset ovat nauttineet edullisesta ja luotettavasta kaukolämmöstä jo 50 vuoden ajan.

Asiakkaat kokevat Rauman Energian palvelun toimivan arjessa entistä sujuvammin viime vuonna – ja tämä näkyy myös tuoreissa tutkimustuloksissa.