Kappelinluhtaan uusi kytkinasema

Rauman Energian Sähköverkko uusii Kappelinluhdassa sijaitsevan vanhan Brunnvik-nimeä kantavan kytkinaseman. Uusi kytkinasemarakennus nostettiin paikoilleen viime viikon tiistaina. Rakennus oli kuljetusta varten purettu harjansuuntaisesti kahteen osaan ja se koottiin jälleen rakennuspaikalla.

Rakentaminen jatkuu aseman sisäisillä kaapeloinneilla sekä keskijännitekaapeleiden jatkamisella vanhasta asemasta uuteen. Uuden aseman on tarkoitus olla käytössä marraskuun loppuun mennessä.

Uusimiselle oli tarvetta, koska vanha vuonna 1968 rakennettu kytkinasema on tullut käyttöikänsä päähän niin rakennuksen kuin kojeistonsakin osalta.

Ajankohtaista

Raumalaiset ovat nauttineet edullisesta ja luotettavasta kaukolämmöstä jo 50 vuoden ajan.

Asiakkaat kokevat Rauman Energian palvelun toimivan arjessa entistä sujuvammin viime vuonna – ja tämä näkyy myös tuoreissa tutkimustuloksissa.

Raumalaiset ovat nauttineet edullisesta, luotettavasta ja vihreästä kaukolämmöstä jo vuosikymmeniä. Nyt Rauman Energia ottaa seuraavia askeleita menestystarinan jatkon varmistamiseksi.

Rauman Energia Oy ja Rauman Energia Sähköverkko Oy ovat liittyneet 1.1.2026 alkaen valtakunnalliseen energiatehokkuussopimukseen vuosille 2026–2035.

Poikkeuksellisen lämmin vuosi 2025 näkyi koko Rauman Energia -konsernin toiminnassa ja vähensi erityisesti lämmitysenergian tarvetta. Silti vuosi oli monella tavalla vahva ja eteni konkreettisten kehityshankkeiden myötä.

Rauman Energian viimeinen vanha kaukolämpömittari vaihdettiin uuteen Meriraumassa tiistaina 10.2.2026.

Uudet mittarit luetaan kuukauden viimeisellä tunnilla. Näin raportointi- ja laskutusjakso on aina tasan kuukausi.