Kappelinluhdan kaukolämpötyöt sujuneet hyvin

Kaukolämpö, Kappelinluhta, Rauma
Työt Kappelinluhdassa sujuvat suunnitellusti.

Kappelinluhdan kaukolämpötyöt ovat edenneet hyvin aikataulussa. Kaukolämpöjohtaja Jouni Kartanon mukaan tämän kesän osuudesta on vielä tekemättä noin 30 talohaaraa Kauristiellä ja sen poikkikaduilla. Tavoitteena on saada lämpö kaikille asiakkaille elokuun loppuun mennessä, viimeistelytyöt jatkuvat kuitenkin vielä syyskuulle.

Kappelinluhdan vanhentuneen matalalämpöjärjestelmän saneeraus saadaan päätökseen ensi vuonna, jolloin valmistuvat Naalitie, Kauristien ja Hirvitien välinen osuus, Naalivahe, Rusakkovahe, Supivahe ja Hirvitie 28.

Kappelinluhdan lämpöverkon uusiminen alkoi vuonna 2013. Alueella on kaikkiaan 283 omakotitaloa ja 52 rivitaloa. Tänä vuonna uudet putket ja omat lämmönvaihtimet asennetaan 54 omakotitaloon ja 18 rivitaloon.

Kappelinluhdan verkostohävikit ovat olleet lähes kolminkertaiset normaaliin verrattuna. Omakotiasukkaille uudet kaukolämpölaitteet merkitsevät tuntuvaa energiansäästöä sähkövaraajien jäädessä historiaan. Rivitaloissa taloyhtiöiden hallitukset päättävät lämminvesiputkien kytkentäajankohdasta.

Ajankohtaista

Asunto Oy Rauman Telefoon 1 on hyvä esimerkki taloyhtiöstä, jossa Lungi tuo säästöä ja parempaa asumismukavuutta.

Rauman Energia Sähköverkon asiakkaille lähti torstaina 26.6. klo 14 jälkeen virheellinen tekstiviesti sähkönjakelun keskeytyksestä. Viesti oli aiheeton ja johtui verkkotietojärjestelmän virheestä.

Raumalaiset ovat nauttineet edullisesta, luotettavasta ja vihreästä kaukolämmöstä jo vuosikymmeniä. Nyt Rauman Energia valmistautuu ottamaan seuraavat askeleet menestystarinan jatkon varmistamiseksi.

"Kaukolämpöliittymien kysyntä on ollut 2020-luvulla poikkeuksellisen korkealla. Kasvaneen suosion syitä ovat olleet tuet ja avustukset öljylämmityksestä luopumiseen sekä kaukolämmön edullisuus ja huolettomuus."

Rauman Energia suorittaa kaukolämpömittareiden laaduntarkastuksia 16.6.2025 alkaen Kappelinluhdan alueella.

Toimitusjohtaja Marko Haapalan työnkuva on monipuolinen niin Rauman Energian kuin osakkuusyhtiöiden taustalla työskentelyn vuoksi. Verkostoituminen alan tapahtumissa on tärkeä osa työtä.

Rauman Poikasoittokunta on toiminut vuodesta 1949. RPS on tarjonnut hyvän harrastuksen valtavalle määrälle poikia ja tyttöjä sekä tuottanut iloa ja näkyvyyttä Raumalle.

1+2=5 – Enemmän kuin sähköä. Meillä Raumalla sähkö ei ole pelkkää sähköä eikä lämpö vain lämpöä. Ne ovat energiaa ja elämyksiä ihan kaikkeen ja kaikille.