Kaapelivaurio aiheutti sähkökatkon keskustan alueelle

Kaivuutyöstä johtuen Rauman Energian jakeluverkossa kaapelin vioittuminen aiheutti sähkönjakelun keskeytyksen keskustan alueella noin 500 asiakkaalle keskiviikkoaamuna. Vikapaikka saatiin rajattua sekä sähkönjakelu palautettua kaikille asiakkaille kahdessakymmenessä minuutissa.

Päivitetty 25.1.2017 klo 9.00

Ajankohtaista

Tuotteet, palvelut, värit, logot ja sukupolvetkin vaihtuvat, mutta Rauman Energian tärkein lupaus pysyy. “TOIMII.” on kiveen hakattu ja sen myötä laitamme kiven kiertämään. Kivi luovutetaan neljä kertaa vuodessa ihmiselle tai taholle, joka omalta osaltaan nostaa Rauma-fiilistä ja pitää huolta, että kaupunkimme toimii. Rauman Energia valitsee yhdessä kiven saajan kanssa, minne kivi seuraavaksi kiertää.

Aurinkopaneelit katolla, sähköauto pihassa ja lämmitys lämpöpumpulla – monipuolinen sähkönkäyttö on arkea yhä useammassa kodissa. Huovilaisten kotona sähkönkäyttöä hallitaan kuormanohjauksella, joka pitää kulutuksen ja kustannukset kurissa. Se on hyvä esimerkki siitä, miten sähköä voidaan käyttää entistä fiksummin oikeilla ratkaisuilla ja asiantuntevalla tuella.

Kaukolämpö on parhaimmillaan juuri silloin, kun se tuntuu vähän tylsältä kaupunkilaisten näkökulmasta. Eli toimii huolettomasti ja varmasti. REO:lla kaukolämpö ei kuitenkaan ole tylsää. Ala kehittyy vauhdilla, ja kehitämme jatkuvasti palveluja, jotka helpottavat asiakkaiden arkea ja ehkäisevät yllättäviä tilanteita.

Rauman Energia ottaa käyttöön Energiateollisuus ry:n suosittelemat uudet kaukolämmön yleiset sopimusehdot 1. kesäkuuta 2026.

Rauman Energia Oy on uudistanut kaukolämpötoimintansa kunnossapidon ja asennustöiden organisointia valitsemalla kunnossapitokumppaniksi ETH Group Oy:n.

Kokemäen Sähkö Oy myi sähköntuotanto-osuutensa Rauman Energia Oy:lle. Vappuaattona toteutuneella kaupalla Rauman Energiasta tulee Suomen Voiman osakas.

Rauman Energia Sähköverkko on julkaissut sähköverkon kehittämissuunnitelman, joka on nähtävillä ja kommentoitavissa 31. toukokuuta asti.

Rauman kaukolämmöstä 82 prosenttia tuotettiin viime vuonna uusiutuvilla polttoaineilla. Uusiutuvien osuus nousee ensi syksynä vielä korkeammaksi, kun raumalaisten talojen lämmityksessä voidaan hyödyntää myös sellutehtaan ylijäämälämpöä.